Perzistentní organické látky - měření v Dolanech 2008
*Zdroj: http://www.eckralupy.cz/clanky.php?page=pop
* Odkaz na celou studii - na konci článku
19. srpna 2008
Současná doba obohatila náš jazyk o mnohé nové výrazy. Možná jste sledovali 13. 8. 2008 v pořadu
Události v regionech reportáž o měření perzistentních organických látek v ovzduší ve Středočeském kraji.
Ze dvaceti měřených lokalit byla mimo jiné jmenována také blízká obec Dolany, kde byly naměřeny jejich zvýšené koncentrace.
Perzistentní organické látky (používá se pro ně zkratka POP - v angličtině Persistent Organic Pollutants) jsou toxické látky, které jsou lidem a ostatním živočichům nebezpečné již ve velmi malém množství.
V jejich seznamu najdeme mnohé nechvalně známé názvy chemikálií, jako např. chlorované pesticidy (DDT), dioxiny, furany a polychlorované bifenyly (PCB). Jejich hlavním charakteristickým rysem, po kterém ostatně nesou i jméno, je perzistence, což znamená, že dlouhodobě setrvávají v prostředí, jejich poločas rozpadu je několik měsíců až řada let. Další vlastností je schopnost akumulace
v biologických systémech (v živočišných tucích) a schopnost přenosu v atmosféře na velmi
dlouhé vzdálenosti. Mezi jejich nejvýznamnější nežádoucí zdravotní účinky patří poruchy reprodukce, ovlivnění hormonálních a imunitních funkcí a zvýšené riziko nádorových onemocnění. Většinou vznikají činností člověka, při spalovacích procesech nebo výrobě různých pesticidů, ale kupodivu mohou někdy vznikat i samovolně v přírodě např. při sopečné činnosti.
A jak je to s výsledky měření v Dolanech? Požádali jsme o vyjádření Prof. RNDr. Ivana Holoubka, CSc. z Centra RECETOX Masarykovy univerzity v Brně, který nám sdělil:
V rámci tzv. Stockholmské úmluvy je prováděno dlouhodobé sledování koncentrací persistentních organických polutantů ve volném ovzduší. V obci Dolany byly naměřeny vyšší hladiny polycyklických
aromatických uhlovodíků, než jinde ve Středočeském kraji nebo v ČR. Ty vznikají při spalování jakékoliv organické hmoty ( ať už se jedná o odpad, uhlí nebo propagovanou biomasu). Tento příklad ukazuje, že největší problém představují malá sídla, která nejsou plynofikovaná, což je problém související především s cenou uhlí a plynu, a který má i sociální aspekt.
Naměřené koncentrace ukazují, že by v obci tento problém měl být z dlouhodobého hlediska řešen. Vyšší hladiny těchto látek totiž trvale měříme vždy v zimním období v souvislosti
s intenzivním topením v nejrůznějších tepelných zařízeních. A vzhledem k provozním
podmínkám jsou malá domácí topeniště právě hlavním zdrojem emisí těchto látek. Dalším zdrojem může být například volné spalování odpadu na veřejném prostranství. Díky podpoře Krajského úřadu Středočeského kraje bude měření na vybraných lokalitách v kraji pokračovat.
A závěr? Každý by se měl snažit přispět k tomu, aby škodlivin, vypouštěných do ovzduší, bylo co nejméně. To především znamená nespalovat odpad, ať už domovní nebo ze zahrádek, v kamnech nebo otevřených ohništích
a podle možností se snažit přejít na některý ze způsobů ekologického vytápění.
Stanovení obsahu vybraných persistentních organických polutantu (POPs) v ovzduší na území Středočeského kraje - 2008.